Skolēnu nodarbināšana vasarā ir vērtīga pieredze gan jauniešiem, gan darba devējiem. Darba devēji ir tiesīgi izmantot iespēju savā uzņēmumā nodarbināt bērnus vai pusaudžus, sniedzot iespēju gūt pozitīvu pirmo darba pieredzi algotā darbā.
Bērnu nodarbināšana
Bērns Darba likuma izpratnē ir persona, kura ir jaunāka par 15 gadiem vai kura līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību. Tas nozīmē, ka bērnus jau vecumā no 13 gadiem var nodarbināt vieglā darbā ar viena no bērna vecāku (vai aizbildņa) rakstveida piekrišanu. Darbus, kuros atļauts nodarbināt bērnus, nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 10. Jāņem vērā, ka bērnus nedrīkst nodarbināt ilgāk par 4 stundām dienā un vairāk par 20 stundām nedēļā, nosakot 5 dienu darba nedēļu. Bērnus aizliegts nodarbināt pastāvīgā darbā, virsstundu darbā un nakts laikā (bērniem tas ir noteikts no plkst. 20 līdz 6).
Pusaudžu nodarbināšana
Pusaudzis Darba likuma izpratnē ir persona vecumā no 15 līdz 18 gadiem, kura nav uzskatāma par bērnu, tādējādi pusaudzi var nodarbināt bez vecāku (vai aizbildņa) rakstveida piekrišanas. Pusaudžus aizliegts nodarbināt darbā tādos apstākļos, kas saistīti ar paaugstinātu risku. Aizliegto darbu sarakstu nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 206. Pusaudžus nedrīkst nodarbināt ilgāk par 7 stundām dienā un vairāk par 35 stundām nedēļā. Pusaudžiem ir tiesības uz pārtraukumu darbā, ja viņu darba laiks ir ilgāks par 4.5 stundām, un šāda pārtraukuma ilgums nedrīkst būt īsāks par 30 minūtēm. Pusaudžiem ir noteikta 5 dienu darba nedēļa un pusaudžus arīdzan aizliegts nodarbināt virsstundu darbā un nakts laikā (pusaudžiem tas ir noteikts no plkst. 22 līdz 6).
Prasības nodarbināšanā
• Bērnus un pusaudžus drīkst pieņemt darbā tikai pēc iepriekšējas medicīniskās apskates, ko var veikt ģimenes ārsts (šāda apskate ir jāveic katru gadu). Ja darba devējs personu, kura ir jaunāka par 18 gadiem un kura iegūst izglītību izglītības iestādē, nodarbina noteiktu laiku (brīvlaikā), ne ilgāku par 3 mēnešiem, veselības pārbaudi var neveikt, ja darba devējs pieprasa un saņem ģimenes ārsta izziņu par pusaudža veselības stāvokli.
• Pirms darba līguma noslēgšanas darba devējam ir pienākums informēt vienu no bērna vai pusaudža vecākiem (vai aizbildņiem) par darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem darba vietā. Par uzņēmumā ieviestajiem darba aizsardzības pasākumiem darba devējam jāinformē nodarbinātie.
• Obligāta prasība ir darba līgums – bez tā darba attiecības nedrīkst uzsākt. Ja tiks nodarbināts bērns, darba līgumu paraksta viens no bērna vecākiem kā bērna likumīgais pārstāvis. Pusaudzis darba līgumu var parakstīt pats.
• Bērniem un pusaudžiem nenosaka pārbaudes laiku darba tiesisko attiecību ietvaros.
• Bērnus un pusaudžus var nosūtīt komandējumā vai darba braucienā ar viena no vecāku (aizbildņu) rakstveida piekrišanu.
• Ja bērns vai pusaudzis tiek nodarbināts pie vairākiem darba devējiem, darba laiks summējams.
• Personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, piešķir 1 mēnesi ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.
Nodokļu samaksa
• Bērniem par darbu samaksā atbilstoši paveiktajam darbam. Pusaudžiem, kuri tiek nodarbināti 35 stundas nedēļā mēneša alga ir ne mazāka kā valstī noteiktā minimālā (700 EUR). Ja pusaudzis papildus vidējās izglītības vai profesionālās izglītības ieguvei arī strādā, viņam par veikto darbu samaksā atbilstoši nostrādātajam laikam. Noteiktā stundas tarifa likme nedrīkst būt mazāka par Ministru kabineta noteikumos Nr. 656 noteikto minimālo stundas tarifa likmi normālā darba laika ietvaros.
• Vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā darba devējs no algas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
• Ja skolēns vasarā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, strādājot lauku darbos, ienākumam tiek piemērota nodokļa likme 15%, bet ne mazāka kā 0,70 EUR katrā nodarbinātības dienā.