Šī mājaslapa izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

VID prognozētais neapliekamais minimums

1. augustā VID noteiks prognozēto neapliekamo minimumu par periodu no 1. augusta līdz 31. decembrim, pamatojoties uz tā rīcībā esošajiem datiem par maksātāja ienākumiem.

 

Neapliekamo minimumu katram darbiniekam individuāli VID prognozē 2 reizes gadā atkarībā no darbinieka iepriekš saņemtā ienākumu apmēra. Daļai darbinieku var mainīties tā atalgojuma daļa, kurai netiek piemēroti algas nodokļi, un attiecīgi arī atalgojuma kopējais apmērs. Lai arī nodokļu reforma jau ir notikusi, VID joprojām aicina katru darbinieku pievērst uzmanību savai algas nodokļu grāmatiņai un tajā norādītajam prognozētajam neapliekamajam minimumam (tai algas daļai, kuru ar nodokli neapliek). Ja darbinieks nesen ir uzsācis (vai atsācis, piemēram, pēc bērna kopšanas atvaļinājuma) darba gaitas vai ir strauji palielinājušies ienākumi, VID iesaka EDS atzīmēt, lai neapliekamo minimumu nepiemēro (Sākums – Algas nodokļa grāmatiņa – Nepiemērot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu.

 

VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma apmēra aprēķinā VID izmanto šādu tā rīcībā esošu informāciju:

  • Darba devēja ziņojumu;
  • Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāja ziņojumu;
  • Taksācijas gadā deklarētos taksācijas perioda ienākumus no kapitāla pieauguma (deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma), aprēķinot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu periodam no 1. augusta līdz 31. decembrim;
  • Paziņojumu par fiziskajai izmaksātajām summām, izņemot par ienākumu, kurš jau ir ietverts darba devēja ziņojumā, pensijas ienākumu un neapliekamajiem ienākumiem.

 

Katram nodokļa maksātājam ir viena algas nodokļa grāmatiņa. Elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā kā galveno ienākumu izmaksātāju var atzīmēt vienu darba devēju. Neapliekamo minimumu (arī nodokļa atvieglojumus) ienākumu izmaksātājs ņem vērā, ja tam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. Ja ir vairākas ienākuma gūšanas vietas (alga un autoratlīdzība vai alga un saimnieciskā darbība), apliekamos ienākumus par neapliekamā minimuma daļu samazina tikai tas ienākumu izmaksātājs, kuram iesniegta nodokļa grāmatiņa.

 

Nākamais VID prognozētā neapliekamā minimuma pārrēķins tiks veikts 1. janvārī.